Planując remont mieszkania często zadajemy sobie pytanie: jaką farbę wybrać do malowania naszych ścian? Jaki typ sprawdzi się najlepiej w poszczególnych pomieszczeniach – lateksowa czy ceramiczna? Poniżej przedstawiamy charakterystykę i porównanie obydwu tych rodzajów farb. Ważne, aby mieć świadomość do jakich powierzchni każda z nich została stworzona.

 

Farba lateksowa

 

Farby te zawierają w składzie dużą ilość żywicy. Są to emulsje akrylowe, które tworzą na powierzchni rodzaj wysokiej jakości, elastycznej powłoki. Farba lateksowa jest odporna na działania takie jak: szorowanie, zmywanie czy ścieranie i może być czyszczona przy użyciu wody. Farba taka ułatwia więc utrzymanie ściany w czystości. Farby lateksowe są również przyjazne dla zdrowia i nie mają przykrego zapachu. Istnieje możliwość rozcieńczania ich wodą.

Nadają się one do stosowania na wielorakich rodzajach powierzchni: zarówno na tynkach cementowo-wapiennych, wapiennych, gipsowych, jaki i płytach g-k. Bardzo dobrze kryją pomalowane powierzchnie oraz są łatwe w nakładaniu. Nie spływają z wałków i pędzli oraz nie chlapią.

Nałożona warstwa farby lateksowej jest powłoką, która pozwala powierzchni oddychać. Powoduje odprowadzenie pary wodnej z pomieszczenia, w związku z tym można jej używać w pomieszczeniach, w których panuje często wilgoć, jak np. łazienka czy kuchnia.

 

 

Farba ceramiczna

 

Farba ceramiczna wyróżnia się spośród innych swoją specyficzną formułą. Tworzy się ją poprzez połączenie komponentów ceramicznych z pigmentami i żywicami, dzięki czemu zyskuje ona wyjątkowe właściwości. Znajdzie ona zastosowanie w pokojach alergików z racji, że powierzchnia, którą tworzy ma właściwości antystatyczne i nie przyciąga zanieczyszczeń i kurzu.

Farba taka ma też dużą odporność na szorowanie, w związku z czym pomalowane powierzchnie można czyścić nawet używając detergentów. Nie wpłynie to negatywnie na ich wygląd. Farba ceramiczna nie odbarwia się i nie jest podatna na ślady po szorowaniu, dzięki czemu kolor ściany pozostaje świeży.

Tego rodzaju farba nadaje się do pomieszczeń, które są mocno narażone na zabrudzenia. Z pewnością sprawdzi się więc w pokojach dziecięcych. Jest ona także bardzo przyczepna, dzięki czemu można nią odnawiać nietypowe powierzchnie, jak elementy drewniane czy płyty mdf.

 

farby Greinplast

 

Którą farbę wybrać?

 

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami farb jest więc rodzaj powłoki, jaka powstaje w wyniku ich użycia. Farby ceramiczne tworzą twardszą, i lepiej znoszącą zabrudzenia, powłokę. Jest ona gładka i chroni powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami. Nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń oraz nie pochłania plam. Dzięki temu bardzo łatwo jest utrzymać w czystości ścianę pomalowaną tym typem farby.

Wykończenie powłoki także różni się od siebie w obu przypadkach. Farby lateksowe są głęboko matowe, a ceramiczne – mają delikatny połysk, uzależniony od kąta padania światła. Ze względu na wszystkie te właściwości warto zastanowić się do jakiego rodzaju pomieszczeń, która farba nada się lepiej. Farby lateksowe przeznaczone są w szczególności do łazienek, kuchni, pomieszczeń gospodarczych, pralni oraz sufitów. Produkty ceramiczne natomiast nadają się do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego czy też korytarza.