Czasem drobne błędy prowadzą do powstawania na ścianach nieestetycznych smug. Błędy takie mogą pojawić się na każdym etapie malowania, a ich przykładami są: nierówna powierzchnia do pomalowania, niewłaściwa konsystencja farby, źle dobrany wałek, wilgotne podłoże, czy np. zbyt wysoka temperatura w trakcie malowania. Warto dowiedzieć się jakie są najodpowiedniejsze warunki do malowania i jak nakładać farbę, aby uniknąć smug psujących efekt końcowy. Dobrze zaplanowana praca pozwoli nam bezproblemowo uzyskać zamierzony rezultat.

 

Celem uniknięcia smug powinniśmy pamiętać o aspektach takich jak:

 

Farba i narzędzia dobrej jakości

Wysoka jakość produktów bardzo znacząco zwiększa szansę na uzyskanie gładkiej powierzchni bez smug. Przy ich wyborze nie warto kierować się jedynie ceną. Warto zainwestować w trochę droższą farbę aby mieć pewność, że odpowiednio pokryje ona malowaną powierzchnię. W przypadku narzędzi malarskich natomiast, warto sprawdzić czy z wałków i pędzli nie wychodzą włoski. Warto upewnić się też czy nie pylą, aby elementy pokrycia nie przykleiły się do świeżej farby.

 

Dobrze wymieszana farba

Przed nałożeniem farby bardzo istotne jest dokładne jej wymieszanie. W ten sposób pozbywamy się grudek a konsystencja staje się bardziej jednolita, co ułatwia rozprowadzenie farby. Do mieszania można użyć mieszadła elektrycznego lub nawet listewki. Trzeba jednak uważać, aby w efekcie napowietrzenia nie powstały na powierzchni bąbelki powietrza. Może to prowadzić do nierównego rozprowadzenia farby na ścianie. Jeśli jednak dojdzie do tego, należy odstawić farbę do czasu zniknięcia pęcherzyków.

 

Oczyszczona i sucha ściana

Aby na powierzchni ścian nie powstawały smugi, ważne jest, żeby przed malowaniem ściana została dokładnie oczyszczona. Warto odkurzyć ją, a następnie przemyć wodą z detergentem lub odtłuszczającym mydłem malarskim. Po umyciu należy zaczekać do zupełnego wyschnięcia. Nakładanie warstwy farby kiedy podłoże jest jeszcze mokre również oznacza zmniejszoną jej przyczepność oraz tworzenie się smug i plam.

 

  

Zagruntowana ściana

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przed malowaniem pomieszczenia jest podłoże. Nakładając grunt przed naniesieniem farby niwelujemy różnice w fakturze oraz barwie ścian. Dzięki temu wyrównuje się chłonność ścian na całej powierzchni, a rozprowadzona później farba tworzy jednorodną powłokę. Malowanie należy więc zacząć od naprawy ubytków i pokrycia powierzchni gruntem. Nakłada się go grubą warstwą przy pomocy wałka.

 

Poprawna technika nanoszenia farby

Bardzo dużą rolę w równomiernym pokryciu ściany farbą gra metoda jej nakładania. Malując, należy wykonywać pionowe ruchy w jedną stronę lub też w kształcie litery V. Najlepiej robić to stosując zasadę mokrego brzegu, czyli przejeżdżać wałkiem, nachodząc na jeszcze wciąż mokrą granicę poprzedniego pociągnięcia. Ważne też, aby każdorazowo nabierać tę samą ilość farby. Za małe ilości nabieranej farby i chaotyczne ruchy wałka to bardzo częste przyczyny powstawania smug na powierzchni ściany. Nabierając farbę należy zanurzyć wałek w farbie do wysokości runa, a następnie odcisnąć go w kuwecie obracając go w obydwu kierunkach.

 

Delikatne dociskanie wałka do ściany

Nie wolno zbyt mocno przyciskać wałka do powierzchni ściany, bo prowadzi to do pojawiania się na niej smug. Jeśli produkt jest zbyt gęsty może pozostawiać plamy, natomiast za rzadki – rozpryskiwać się i spływać, tworząc zacieki. Dlatego należy jedynie delikatnie przesuwać wałkiem po ścianie, nie przykładając do tego większej siły.

 

Wilgotny wałek

Nawet malując odpowiednią techniką możemy nie osiągnąć gładkiej powierzchni, jeśli  wałek będzie za mało wilgotny. Dobrze jest więc przed malowaniem namoczyć go w wodzie, a następnie dokładnie odsączyć. Namoczony wałek lepiej przyjmuje bowiem gęstą farbę.

 

Ciągłość malowania w czasie

Należy uważać aby nie robić dłuższych przerw w trakcie malowania, ponieważ wówczas nie sprawdzi się zasada mokrego brzegu. Może to sprawić, że kolejne warstwy farby nie połączą się ze sobą i zbyt widoczne będą przejścia między nimi. Dlatego na malowanie warto wybrać moment kiedy nic nas nie rozprasza i możemy w pełni poświęcić temu swój czas.

 

 

Dobre warunki do malowania

Ten aspekt również łączy się z tempem wysychania farby. Powodem szybkiego wysychania może być bowiem także wysoka temperatura oraz suche powietrze. Optymalnymi warunkami do malowania jest temperatura 18-25℃ oraz wilgotność 50-60%. Chcąc uniknąć powstawania nierówności na malowanej powierzchni, w innych niż te warunkach, należy odłożyć malowanie w czasie.

 

Brak poprawek

Po skończonym malowaniu nie warto już nanosić żadnych poprawek na pomalowaną ścianę. Przez każdy dodatkowy ruch wałkiem lub pędzlem ściana najprawdopodobniej nie zachowa już jednolitej powierzchni, co może jeszcze bardziej popsuć ostateczny efekt. Należy być uważnym w trakcie malowania i na bieżąco radzić sobie z pojawiającymi się problemami.

Uwzględniając powyższe wskazówki możemy mieć pewność, że pomalowana ściana zachowa jednolity kolor i strukturę co nada jej estetycznego wyglądu.

 

Jak pozbyć się smug ze ścian?

Jak postępować jeśli na pomalowanej ścianie powstaną już smugi, a nie pokrywa ich nawet kolejna warstwa farby? Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad przyczyną ich powstania, aby nie powtórzyć tego błędu w przyszłości. Następnie nierówno pomalowaną powierzchnię dobrze przetrzeć drobnym papierem ściernym (o gramaturze 100-180 mm), tak aby usunąć powstałe zgrubienia i grudki. Nie należy trzeć zbyt mocno, aby nie zrobić prześwitów. Następnie należy jest jeszcze raz nałożyć grunt i pomalować, przestrzegając wszystkich poruszonych zasad.