Jakiś czas temu skończyła się moda na łazienki, których ściany pokryte są płytkami na całej powierzchni. Aktualnie projektanci wnętrz proponują układanie płytek jedynie na powierzchniach najbardziej narażonych na zachlapanie wodą – czyli od podłogi do wys. ok 150 cm. Powyżej tej linii poleca się malowanie ścian farbą – powierzchnie takie bowiem łatwiej jest utrzymać w czystości. Rezygnując z płytek pozbywamy się też fug, które zbierają brud, nieraz trudny do zmycia.

 

Wybór koloru do łazienki

 

Do pomalowania łazienki wybierzmy kolor, który lubimy i w którym najlepiej się czujemy. Pomieszczenie to musi sprzyjać relaksowi i odprężeniu, a odcienie ścian muszą nastrajać pozytywnie. Lepiej nie dobierać w tym wypadku barw ostrych, a na pewno nie rozdrażniających czy budzących jakiekolwiek negatywne skojarzenia. Do łazienek często wybierane są odcienie błękitu, ponieważ najmocniej kojarzą się one z wodą. Jednak odpoczynkowi będą sprzyjać także inne barwy: delikatne, takie jak np. szarości, biele i beże, czy też mniej oczywiste, jak: fiolety, czerwienie, zielenie i żółcie.

Wybierając farbę do łazienki możemy wybierać pomiędzy produktami bardziej matowymi, a błyszczącymi. Matowe farby nadają powierzchni jedwabisty wygląd i odpowiadają pomieszczeniom o charakterze klasycznym. Farby satynowe natomiast rozświetlają wnętrza, dzięki czemu pasują do nowoczesnych aranżacji i do pomieszczeń, w których chcemy zyskać optyczną przestrzeń.

 

 

Triki optyczne

 

Kolor farby może zupełnie odmienić postrzeganie wnętrza naszej łazienki, jeśli chodzi o jej kształt i wielkość. Zdarza się, że pomieszczenie to bardzo tego potrzebuje, ponieważ często bywa niezbyt przestronne lub też ma niestandardowe kształty i wymiary. Warto więc wiedzieć jak, dzięki odpowiedniemu malowaniu, wizualnie rozwiązać takie problemy.

  • Mając małą łazienkę warto użyć jasnych, pastelowych kolorów, aby wizualnie powiększyć jej wnętrze.
  • Przy większych łazienkach można pozwolić sobie na odcienie bardziej nasycone lub nawet ciemne (takie jak eleganckie fiolety, czerwienie czy np. granaty), jednak trzeba mieć świadomość, że ciemne barwy mogą po dłuższym czasie negatywnie działać na nasze samopoczucie.
  •  Możemy łatwo wydłużyć pomieszczenie malując jaśniejszą od pozostałych barwą, ścianę naprzeciwko wejścia.
  • Aby poszerzyć wnętrze pomieszczenia lub też „obniżyć” optycznie wnętrze o wysokim suficie, ściany łazienki możemy pomalować w szerokie poziome pasy, np. w dwóch odcieniach jednego koloru.
  • Jeśli nasza łazienka posiada niski sufit, warto pomalować go na biało, ściany natomiast – na zauważalnie ciemniejsze kolory, co wizualnie podwyższy pomieszczenie.

Planując malowanie łazienki warto zastanowić się jak naturalne oświetlenie może wpłynąć na odbieranie wybranego odcienia ścian. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno skierowane w stronę północną, do malowania lepiej wybrać jaśniejsze odcienie pastelowe. Jeśli natomiast okno wychodzi na wschód lub południe możemy użyć farb zarówno jasnych, jak i ciemniejszych, ponieważ efekt ciemnego koloru nie powinien być dodatkowo spotęgowany brakiem światła.

 

 

Charakterystyka kolorów wykorzystywanych w łazienkach:

 

Biel – daje poczucie higieny i czystości, jednak w nadmiarze może być przytłaczająca i powodować wrażenie nieprzyjemnego zimna.

Grafity i szarości – nadają nowoczesny efekt pomieszczeniu, a uzupełnione o kontrastowe kolory: czerwień, pomarańcz czy zieleń,  dają bardzo ciekawy efekt wizualny.

Czerwień – zachęca do działania i pobudza, dzięki czemu wzmocni energetyzujące działanie prysznica. Jeśli chodzi o malowanie całego pomieszczenia, sprawdzi się bardziej przy dużym metrażu łazienki.

Niebieski – działa łagodząco i uspokajająco, wspomagając w ten sposób wieczorną relaksację. Zbyt ciemny jego odcień może dawać wrażenie chłodu i działać przygnębiająco. Natomiast kiedy zestawi się go z bielą oraz drewnianymi dodatkami, otrzyma się efekt marynistyczny.

Zieleń – podobnie jak kolor niebieski, również sprzyja relaksacji, ale i odświeża. Bardzo dobre w jego wypadku jest zestawienie go z naturalnymi dodatkami w kolorze piasku oraz z drewnem – w jasnych i ciemnych odcieniach.

Żółć – powiększa optycznie i rozjaśnia małe wnętrze, jednocześnie pobudzając – szczególnie z rana. Pomaga także pozbyć się zmęczenia i wpływa kojąco na nastrój, ułatwiając wieczorny relaks. Nadaje się do różnych aranżacji – zarówno łazienek klasycznych, jak i awangardowych.

Brąz – jest neutralną barwą. Łatwo zestawić ją z zielenią, beżami i bielą oraz naturalnymi i eleganckimi dodatkami z drewna. Pasuje zarówno do salonów kąpielowych, jak i niewielkich łazienek. Kolor ten łagodzi chłód białej armatury i daje poczucie ciepła.

Fiolet – to zdecydowany i dominujący kolor, szczególnie jego ciemne odcienie. Sprawdzi się w dużych łazienkach, w których elegancki efekt uzyskamy dzięki zestawieniu go z bielą, grafitem i jaśniejszymi odcieniami fioletu. Nadmiar tego koloru może działać denerwująco.

Róż – bardzo dobrze komponuje się w połączeniu ze złotem, bielą i szarościami. Najczęściej wybiera się jego pastelowe wersje oraz odcień brudnego różu. W przypadku łazienek zauważalna jest moda na różowe złoto, np. w armaturze.

 

 

Styl łazienki

 

Wybierając kolory ścian w łazience możemy kierować się ogólnym stylem naszego wnętrza. Większość stylów z kolei wiąże się z konkretnymi barwami. Warto zapoznać się z nimi aranżując wnętrze domu lub też w celu inspiracji do urządzenia nawet pojedynczego pomieszczenia, jakim może być właśnie łazienka.

  • Wykorzystany w łazience styl prowansalski charakteryzuje się obecnością barw takich jak: miętowa zieleń, rozmyty róż, czy jasny fiolet. Nadaje on w ten sposób pewnej lekkości pomieszczeniu.
  • W łazienkach urządzonych w stylu tradycyjnym sprawdzą się kolory ziemi, a więc: ciemne brązy, odcienie beżu, delikatne żółcie oraz pastelowe zielenie i róże.
  • Chcąc utrzymać łazienkę w stylu eco, warto natomiast sięgać po różne odmiany barwy zielonej, zestawiając ją z jasnymi brązami, beżami oraz szarościami.
  • Styl skandynawski to modny ostatnio styl, charakteryzujący się minimalistycznymi połączeniami. Jeśli chodzi o kolory, dominuje wśród nich czysta biel, jasne szarości, a także pastelowe błękity.
  • Klasyczne wnętrza nowoczesne to zbliżona kolorystyka, jednak przełamana zostaje intensywnymi elementami czerwieni i żółci.
  • Aby nadać wnętrzu łazienki bardziej egzotycznego wyglądu, możemy sięgnąć po styl orientalny, który charakteryzuje się obecnością takich barw jak: nasycony róż, ciemny fiolet oraz poszarzała zieleń.

To, jak zaprojektujemy i urządzimy naszą łazienkę ma naprawdę duży wpływ na nasz codzienny nastrój. Każdego dnia spędzamy w niej bowiem jakiś określony czas. Może i nie skupiamy się na jej wnętrzu w takim sam sposób jak np. na wnętrzu salonu. Jednak to, jak ją odbieramy – szczególnie w chwilach przeznaczonych na relaks i odpoczynek, podświadomie wpływa na to jak się czujemy. Warto zadbać więc, aby faktycznie była ona miejscem, które pozwoli nam na reset i pełne odprężenie.