Istnieje wiele technik malarskich jeśli chodzi o sposób nakładania farby na malowaną powierzchnię. Jednak najczęstszymi metodami są: malowanie pędzlem, wałkiem oraz agregatem, czy inaczej urządzeniem natryskowym. Metoda pędzlowa jest oczywiście zarezerwowana do powierzchni małych, bardziej skomplikowanych i mniej wygodnych w malowaniu niż zwykła ściana. Przykładowo pędzle nadadzą się do malowania płotu, czy też do narożników w pomieszczeniu, ale także do drobnych poprawek. Jeśli mowa o malowaniu dużych powierzchni – najczęściej dużych pomieszczeń, bądź też zewnętrznych ścian budynku, mogą nachodzić jednak wątpliwości. Czy odpowiedniejszym narzędziem w tym wypadku będzie wałek malarski czy też agregat? Wyjaśniamy w jakich sytuacjach sprawdzają się oba te narzędzia, aby ułatwić wybór przy planowaniu malowania.
Klasyczne wałki malarskie
Podobnie jak w przypadku pędzli, w sklepach znajdziemy duży wybór różnego rodzaju wałków o rozmaitych rozmiarach. Wałek malarski składa się z 2 głównych elementów: rolki stanowiącej wymienny wkład oraz rączki, na której rolka jest umocowana. Rolki które znajdziemy w sklepach różnią się przede wszystkim materiałem z którego są wykonane (poszycie naturalne lub sztuczne). Dodatkowo różnią się też długością włosia – należy je dobrać zależnie od przeznaczenia wałka. Poza zwykłymi wałkami, w sklepach spotkać można także wałki dekoracyjne. Na ich powierzchni wytłoczone są wzory, które w trakcie malowania przenosi się na ścianę.
Malowanie wałkiem
Malowanie nie wymaga w tym wypadku dużych umiejętności – wałki są wygodne i proste w użyciu. Sprawdzają się przy malowaniu pomieszczeń razem z dziećmi, dla których malowanie wałkiem jest zazwyczaj dużą atrakcją. Nie powinno sprawiać im dużych kłopotów, jeśli na początku pokaże się im jak to zrobić. Jeśli chodzi o zalety malowania wałkiem, są to przede wszystkim: szybkość nakładania farby i spora wydajność. Oprócz tego wałek zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania smug i daje efekt równomiernie pokrytej farbą powierzchni. Dodatkowo warto pomyśleć o dokupieniu kija teleskopowego. Umożliwia on wygodne malowanie sufitu oraz powierzchni tuż pod nim, do których trudno jest sięgnąć bez drabiny. Jak wszystko, malowanie wałkiem ma także swoje wady. Przykładowo używanie wałka utrudnia nakładanie farby w miejscach trudno dostępnych. Mimo, iż istnieją także wałki o specjalnej konstrukcji, najbardziej praktyczne jest użycie do tego mniejszych pędzelków. Dla niektórych pewną trudność może sprawiać też kontrola grubości nakładanej warstwy. Jest ona zależna od tego ile farby jednorazowo nałożymy na wałek, jak silnie zostanie on przyciśnięty i ile razy przeciągniemy wałkiem w jednym miejscu. W tej kwestii pewniejszy w użyciu może być właśnie agregat malarski, jednak przed zakupem warto poznać pełną jego specyfikę.
Jak działają agregaty malarskie?
Agregaty służą do malowania metodą natryskową. Są one droższe od pędzli i wałków, dlatego najczęściej korzystają z nich profesjonalni malarze. Urządzenie takie składa się z kilku elementów (często można dokupić dodatkowo głowice oraz dysze), a ich obsługa wymaga pewnej wprawy. Zaletami metody malowania natryskowego są: wydajność, oszczędność oraz szybkość aplikacji farby na malowanej powierzchni. Malowanie agregatem skutkuje gładkim i równomiernym wykończeniem powierzchni, z racji tego, że urządzenie dozuje jednolitą ilość farby w trakcie całego procesu malowania. Technika ta dobrze nadaje się do malowania elementów o bardziej skomplikowanych kształtach, w wypadku których pędzel i wałek nie są wystarczające
Ograniczenia agregatów
Korzystanie z agregatów malarskich wiąże się jednak, z pewnymi ograniczeniami. Poza dużym kosztem, pojawić się może np. potrzeba ich serwisowania, a także zdecydowanie bardziej czasochłonnego czyszczenia. Dodatkowo, aby skorzystać z agregatu malarskiego konieczne jest zastosowania odpowiedniej do tego farby, a także wcześniejsze jej przefiltrowanie. Zależnie od producenta pistoletu, wymagane są różne poziomy lepkości stosowanych preparatów, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę przy zakupie. Jedną z wad tego urządzenia jest też to, że z racji rozpylania farby pod sporym ciśnieniem, jej drobinki oblepiają wszystko to, co znajduje się w pobliżu – jest to dużym utrudnieniem w przypadku odświeżania wnętrz. Bardzo istotne jest więc idealne zabezpieczenie wszystkich powierzchni i przedmiotów, które nie mają zostać pomalowane. Z tego względu metoda agregatów malarskich nadaje się najlepiej do generalnych remontów, czy też wykańczania nowych budynków oraz surowych pomieszczeń. W przypadku malowania natryskiem należy pamiętać o stosowaniu odzieży ochronnej oraz maski. Wniosek: Malowanie natryskowe jest metodą bardzo wydajną i znacznie przyspieszającą proces malowania. Zastosowanie agregatów malarskich, a szczególnie tych profesjonalnych, polecane jest głównie do malowania dużych, minimum kilkuset metrowych powierzchni, przestronnych nieużytkowanych pomieszczeń, czy też obiektów zewnętrznych, np. elewacji. W przypadku malowania wnętrz domu zazwyczaj zaleca się jednak technikę mieszaną, czyli stosowanie pędzli i wałków.