Narzędzia malarskie takie jak wałki mogą służyć nam przez naprawdę długi czas. To w jakim stanie są przy każdym kolejnym użyciu, jest uzależnione od tego, jak o nie dbamy – czy znajdujemy chwilę czasu na ich wyczyszczenie przed i po użyciu oraz zabezpieczenie w czasie pomiędzy ich użytkowaniem. Nie potrzeba kupować każdorazowo nowych narzędzi – wystarczy zastosować się do kilku prostych zaleceń zaoszczędzając w ten sposób pieniądze i ułatwiając sobie pracę.

W przypadku niedokładnego wyczyszczenia narzędzi po malowaniu, drobinki farby zaschnięte pomiędzy włosiem mogą wykruszać się w trakcie następnego użytkowania i osadzać się na lepkiej od farby powierzchni. Należy unikać tej sytuacji, bo drobinki takie trudno jest usunąć zachowując estetyczny wygląd ściany.

 

Czyszczenie wałków przed malowaniem

 

Wałki nieraz gubią włosy w trakcie malowania, co oznacza osadzanie się ich resztek na świeżej farbie. Aby to ograniczyć, warto płukać wałek w wodzie przed jego użyciem. Następnie trzeba go oczywiście dobrze wysuszyć. W celu dokładnego oczyszczenia wałka można owinąć włosie taśmą, która przy ściąganiu zdejmie wszystkie nieczystości. Bardzo podobnie zadziała rolka do ubrań, którą wykorzystać można w podobny sposób.

 

 

Sposoby czyszczenia wałków

 

Najlepiej zacząć czyścić narzędzia malarskie zaraz po skończeniu malowania. Zanim zaczniemy dokładnie czyścić wałek, warto usunąć nadmiar farby wycierając wałek gazetą. Do umycia kuwet po farbie można natomiast wykorzystać np. myjkę ciśnieniową, która skutecznie usunie resztki farby.

Metoda czyszczenia wałków powinna być uzależniona od rodzaju farby jaka była użyta. Po użyciu farb wodnych, wałek wystarczy wyczyścić w ciepłej wodzie, ewentualnie z dodatkiem mydła albo płynu do naczyń. Jednak po skorzystaniu z farby na bazie rozpuszczalnika, to właśnie jego należy użyć do usunięcia farby z włosia. Należy robić to w rękawiczkach, aby nie narażać skóry na kontakt z chemią. Sam proces mycia wygląda już bardzo podobnie, jednak trzeba pamiętać, aby rozpuszczalnika nie wylewać do zlewu po jego użyciu. Myjąc wałek w pojemniku z wodą warto natomiast wymieniać ją kilka razy, do czasu w którym przestanie się dalej zabarwiać. Później wałek potrzebuje już tylko trochę czasu do całkowitego wyschnięcia.

 

Ochrona wałków w przerwie od malowania

 

Bardzo uciążliwe jest wysychanie farby na wałku w trakcie każdej przerwy w jej nakładaniu. Jeśli chcemy na chwilę odłożyć wałek, nie musimy myć go za każdym razem. Możemy np. zawinąć rolkę w folię lub plastikową torebkę i zakleić taśmą wokół uchwytu, tak aby nie dostało się do niego powietrze. W ten sposób wałek nie zasycha tak szybko i może być używany jeszcze nawet przez paręnaście godzin.

Warto poświęcić trochę czasu na zadbanie o wałki przy każdym ich użyciu tak, aby móc z nich korzystać jeszcze wielokrotnie. Nie wymaga to wiele zaangażowania a oszczędza pieniądze i zdecydowanie poprawia efekty pracy.