Taśma malarska jest zdecydowanie elementem niezbędnym w przypadku malowania pomieszczenia. Pomaga ona odpowiednio zabezpieczyć ściany podczas malowania, a szczególnie przydatna jest przy malowaniu fragmentów tuż pod sufitem. Zwykle poniżej  linii sufitu pozostawia się bowiem równej szerokości biały pasek, który oddziela ją od pozostałej pomalowanej powierzchni ściany.

 

Taśma a zabezpieczanie ściany pod sufitem

 

Malując pasek pod sufitem na ścianie odmierz określoną odległość od krawędzi sufitu lub ściany i wyznacz linię. Możesz ją zaznaczyć np. ołówkiem.

Następnie wzdłuż zaznaczonej linii naklej taśmę do odcinania kolorów. Miej na uwadze, że podłoże musi być dokładnie oczyszczone, a powłoka całkowicie utwardzona, jeśli planujesz nakleić taśmę już po malowaniu ściany. Miejsce gdzie ściana łączy się z sufitem, czyli tzw. odcięcie w rogu, także wymaga precyzyjnie przyklejonej do narożnika taśmy. W obu przypadkach pilnuj aby taśma nie zachodziła na sąsiednią płaszczyznę – niepomalowane linie będą się rzucać w oczy i wyglądać nieestetycznie.

 

 

Farbę nakładaj małym wałkiem tak, żeby minimalnie zachodziła na powierzchnię taśmy. Żeby ułatwić sobie zadanie użyj specjalnego wałka z ogranicznikiem do odcinania.

Po pomalowaniu ściągnij zabezpieczającą taśmę. Jeśli jest to taśma impregnowana możesz oderwać ją od razu, jak tylko zobaczysz, że farba stężała. Taśmę papierową natomiast pozostaw do momentu, aż na pomalowanej powierzchni pojawią się matowe plamy.